HT Prva HNL

U subotu se na kultnom Poljudu odigrava najveći hrvatski derbi

FOTO: HNK Hajduk

U 28. kolu SuperSport HNL-a, odigrat će se najveći hrvatski derbi,  između splitskog Hajduka i zagrebačkog Dinama. Iako ni jedna od navedenih momčadi trenutno nije na liderskoj poziciji, sraz je ovo najvećih klubova u povijesti “Lijepe naše”.

Pred nama je 107. prvenstveni okršaj dvaju “giganta”, u kojem je tijekom povijesti Dinamo uspješniji s 48. pobjeda. Hajduk je s druge strane 30 puta došao do troboda, dok su 28 puta ove momčadi podijelili bodove.

Hajduk se trenutno nalazi na drugom prvenstvenom mjestu, s četiri boda zaostatka nad Rijekom, dok Dinamo za liderom zaostaje pet bodova uz utakmicu manje. Žele li se približiti momčadi s Kvarnera i jedni i drugi moraju tražiti pobjedu.

Kultni Poljud lokacija je na kojoj će se odigrati ovaj dvoboj, na kojem zagrebačka momčad nije slavila od rujna mjeseca 2020. godine, kada su pobjedu “plavima” donesli Lirim Kastrati i Mislav Oršić, igrači koji više ne borave na Maksimiru.

Hajduk je u tom periodu na svojem tlu upisao dvije pobjede, ali je uz to na posljednja četiri međusobna susreta ostao neporažen, gdje je upisao dva trijumfa, od kojeg je jedan bio na Maksimiru.

Na Poljudu se unazad nekoliko godina, većinom igraju susreti bez puno prilika i pogodaka, a posljednji put kada je na splitskom tlu broj golova išao preko brojke tri, bilo je 2017. godine u listopadu. Tada su ove dvije ekipe podijelili bodove u rezultatu 2:2, kada je za “bile” dvostruki strijelac bio Ante Erceg, dok su za goste iz Zagreba mrežu tresli Filip Benković i Čileanac Angelo Henriquez.

Je li došlo vrijeme za još jednu “golijadu” u gradu podno Marjana, gdje bi glavnu ulogu trebali imati Marko Livaja i Bruno Petković ili ćemo ponovno gledati taktičko nadmudrivanje, vrijeme je da doznamo.

Livaja protiv Petkovića, Pukštas protiv Baturine,  sjever protiv juga, “bijeli” protiv “plavih”, Zagreb protiv Splita, iako govore istim jezikom, dolaze iz iste zemlje i imaju više zajedničkih stvari, u periodu kada se derbi bliži i jedni i drugi traže sve više razlika između sebe.

Subota 19 sati i 30 minuta, na kultnom Poljudu kreće okršaj dva najuspješnija kluba u državi. Pobjednik može bit samo jedan, a ulog je možda i najveći unazad nekoliko godina. Tko će slaviti u 107. prvenstvenom derbiju doznat ćemo u posljednjem susretu kola.


Kalendar

travanj 2026
P U S Č P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930