Home Nogomet HNK Rijeka Dinamo pregazio Rijeku, naslov prvaka gotovo pa da ne može izgubiti

Dinamo pregazio Rijeku, naslov prvaka gotovo pa da ne može izgubiti

U večerašnjem derbiju Dinamovi su nogometaši u furioznom početku u prvih dvadesetak minuta dvaput proparali mrežu Riječana i time prokrčili stazu za miran nastavak utakmice u kojoj su do kraja još jednom zatresli mrežu.

Plavi su u svojem zadnjem nastupu ove godine, u odgođenoj utakmici šestog prvenstvenog kola, svladali Rijeku s 3:0. Strijelci su bili Dani Olmo, Mislav Oršić i Bruno Petković. Dinamo je tako zimsku stanku dočekao vijoreći se na vrhu ljestvice s 47 bodova, 12 više od prvoga pratitelja Hajduka, i 13 više od trećeplasirane Rijeke.

Zagrepčani su sezonu također otvorili maksimirskom pobjedom protiv društva s Kvarnera, i to u okršaju za pokal Superkupa pri čemu su slavili s 1:0 pogotkom Amera Gojaka. A, upravo je Gojak bio jedan od generatora uvjerljive pobjede i ove srijede na zatvaranju polusezone prometnuvši se u asistenta za prvi gol u devetoj minuti.

Bila je to munjevita „školska“ akcija, filigranski potezi iz prve. Emir Dilaver lansirao je dubinsku loptu prema Petkoviću, on efektno petom proslijedio u kazneni prostor na desnu stranu, Gojak poslao povratnu Olmu koji je u punom trku s desetak metara zakucao u sami kut.

Ubrzo je nakon vodećega pogotka Petković ponovno proigrao petom, ovaj put Olma koji se sjurio lijevom stranom i produljio Oršiću da bi riječki branič Joao Escoval u zadnji trenutak izbio u korner. A, upravo je u akciji nakon tog udarca iz kuta osvanuo i drugi gol.

Oršić je dočekao odbijenu loptu na desnoj strani 15 metara od vrata, podignuo je desnom, a odmah potom lansirao lijevom nogom u donji bliži kut. Priča je zaključena u 56. minuti kad je Petković realizirao jedanaesterac za konačnih 3:0. Prethodno je Raspopović u svom kaznenom prostoru srušio Kądziora.

Bilo je tu još dopadljivih akcija, i to na objema stranama. Malo je nedostajalo da, primjerice, Kądzior iznenadi vratara Andreja Prskala neugodnim ubačajem u sedmoj minuti. Zavrnuo je loptu sdesna, preletjela je kompletnu obranu i u visokom luku skliznula malo iznad grede.

Maxwell Acosty u 13. je minuti povukao kontranapad Rijeke, pretrčao gotovo polovicu terena, asistirao ulijevo Andrijaševiću, ali je vratar Dominik Livaković spriječio pogodak. Morao je i Prskalo reagirati, i to praktički odmah nakon gola za 2:0, kad je Gojak snažno pucao sa 20 metara.

Riječani su zaprijetili i u 24. minuti kad je Tomečak „lansirao projektil“ sa 30 metara, Livaković nakratko odbio loptu, na nju natrčao Antonio Mirko Čolak, ali se Dinamov čuvar mreže ipak ispriječio i „spustio ranmpu“. Pokušao je Čolak i u smiraju prvoga dijela, snažno je pucao s ruba kaznenoga prostora, ali je lopta okrznula nekog od maksimirskih braniča i prohujala iznad grede. Odmah je potom i Oršić torpedirao loptu sa 25 metara malo iznad gola.

ZAGREB – Stadion Maksimir – Gledatelja: 3968 – I HNL – 6. KOLO
Sudac: Tihomir Pejin (Donji Miholjac)

DINAMO – RIJEKA 3:0 (2:0)

Strijelci: 1:0 Olmo 9′, 2:0 Oršić 17′, 3:0 Petković 56′-11m

Žuti kartoni: Perić, Olmo (Dinamo), Smolčić (Rijeka)

DINAMO: Livaković, Stojanović, Dilaver, Perić, Šitum, Moro, Gojak, Olmo (87. Majer), Kadzior (73. Hajrović), Oršić, Petković (80. Gavranović)
Trener: Nenad Bjelica

RIJEKA: Prskalo, Tomečak, Župarić, Escoval, Smolčić, Capan (81. Lepinjica), Pavičić, Andrijašević, Raspopović (72. Iglesias), Acosty (62. Lončar), Čolak