Home Nogomet HNK Rijeka Istra 1961 nije sačuvala nulu, Riječani do slavlja

Istra 1961 nije sačuvala nulu, Riječani do slavlja

Bez Grujevića koji je očito označen kao najveći krivac za poraz od Dinama, bez Bušnje kojemu Rijeka ne omogućuju nastupe na međusobnim utakmicama, s još ponekom promjenom unutar sastava, krenula je Istra u novu avanturu i pokušaj da u, više ne znam, je l’ u šesnaestom ili sedamnaestom susretu zaredom proba učiniti nemoguće, pobijediti.

I krenuli su Puljani u utakmicu čvrsto, uspjeli su do desete minute zadržati Rijeku bez neke velike prigode. A tada je krenulo. Najprije Gorgon i Escoval nakon jednog kornera promašuju nepromašivo, a minutu nakon toga i Acosty sa 17-18 metara opasno šutira, no srećom za Puljane, neprecizan je. No ne zadugo. Četiri minute nakon toga pulski se bunker raspao nakon udarca Gorgona s 25 metara. Odbila se ta lopta od Einara Galilee, prevarila Čondrića i završila u mreži.

Zoran Peruško, autor teksta

I sreća je da je to bilo baš tako. Puljani čim prime gol, pokazuju da imaju određenu kvalitetu i u trenu kada se Prelecov plan raspadne (a plan je čuvati “nulu” do 80. minute), pokazuje koliko su u stvari Puljani taoci čitavog tog besprizornog nogometa kojega od Istre gledamo čitave ove jeseni. Uslijedili su pokušaji Gržana i Čužea, nekoliko uzastopnih kornera, no gol je opet postigla Rijeka. I to Murić iz slobodnog udarca, gotovo iz mrtvog kuta. Vrlo lukavo, uz zakašnjelu reakciju Čondrića.

Odmah je uslijedio pokušaj Lončara kojega Prskalo brani. No ovo što Istra pokazuje, na račun razigranosti svoje momčadi može neovisno o rezultatu ovoga puta zadovoljiti njene navijače. Šteta je, ponavljam, što je španjolska grupacija dovela ovoga trenera. Odnosno što ga se nije riješila u trenu kada su shvatili, ako su shvatili, da obranom neće ostati u ligi.

Ova je Istra, ovakva, kada igrači na terenu, žele, za razliku od obezglavljene struke, igrati nogomet, nadigravati se, kudikamo kvalitetnija od Varaždina i Intera, i tragikomično je da se nalazi u ovakvoj situaciji. Je, Rijeka je bolja, Rijeka je jača, ali pulski igrači pokazuju da nisu slučajno prvoligaši.
Pametnom dosta.

Nastavak je donio podjednaku utakmicu u kojoj je na početku 15 minuta dominirala pulska momčad. Gržan, Lončar i Ćuže bili su opasni, no doza riječke sreće i vratar Prskalo osujetili su te probleme. Od Rijeke vidjeli smo gredu Murića iz slobodnog udarca.

Gorgon i Murić zamijenjeni su zbog ozljeda, no ni taj podatak nije naveo pulskog “stratega” pa čak niti debelo u 65. minuti da ponekom promjenom u svome sustavu i sastavu pokuša učiniti nešto, barem nešto. No, možda je i tako bolje. I tim svojim nedjelovanjem, pulska je klupa pokazala da ima samo plan “A”. Plan “B”, ili nešto više od toga nepoznat je pojam za tzv. pulski stručni stožer.

Ha, taman to izreknem i onda dobijemo Grujevića umjesto Fintića na terenu (???), a Šime Gržan dobiva žuti karton zbog simuliranja u šesnaestercu Riječana. Rijeka je zasluženo slavila, no isključivo na račun zatvorenih prvih dvadesetak minuta kada su pulski nogometaši bili robovi tzv. taktičkih zamisli svoje struke. Ništa, eto, na kraju je Rijeka konačno nakon četiri mjeseca slavila kod kuće, a Istra bude probala na Poljudu…

RIJEKA – Stadion Rujevica – Gledatelja: 4045 – I HNL – 18. KOLO
SUDAC: Igor Pajač (Zelina) POMOĆNI SUCI: Goran Pataki (Đakovo) i Nikola Kečkiš (Virovitica) DELEGAT: Damir Stipković (Zagreb)

RIJEKA – ISTRA 1961 2:0 (2:0)

Strijelci: 1:0 Gorgon 14′, 2:0 Murić 27′

Žuti kartoni: Galilea, Tomašević, Bosančić, Gržan, Regan (Istra 1961)

RIJEKA: Prskalo, Halilović, Župarić, Acosty (83. Lončar), Čolak, Murić (66. Velkovski), Gorgon (49. Pavičić), Joao Escoval, Tomečak, Capan, Smolčić
Trener: Simon Rožman

ISTRA 1961: Čondrić, Bosančić, Gržan, Galilea, Franić, Lončar, Ćuže, Obeng (86. Ivančić), Tomašević, Sergi (46. Pavić), Fintić (71. Grujević)
Trener: Ivan Prelec