Home Nogomet Istra 1961 OVAKO I ORIJENT 1919 IMA ŠANSE | Slaven Belupo u pola sata...

OVAKO I ORIJENT 1919 IMA ŠANSE | Slaven Belupo u pola sata “rješio” rekreativnu Istru 1961

Pod neugodnih 28 stupnjeva Celzijusa u vrućoj Koprivnici, Istra 1961, osluškujući vjerojatno i događanja s utakmice Lokomotiva – Varaždin koja se igrala istovremeno, krenula je u pokušaj hvatanja priključka s Varaždinom u jurnjavi za toliko željenim osmim mjestom.

Zoran Peruško, autor teksta

Sastav Puljana u kojemu su od prve minute na terenu bili i Delić i Fintić i Gržan i Guzina, jasno je dao nakane pulskog stratega. Pobjeda pod svaku cijenu! Slaven je, također, u odnosu na gostovanje kod Hajduka na Poljudu, bio kompletniji, pa su utakmicu u njegovim redovima započela petorica koji nisu konkurirali za sastav u Splitu.

No, bilo kako bilo, ni njihova kompletiranost u kadru, ni Istrina ambicija, nisu nam u otvaranju susreta donijeli ništa zanimljivoga. Do prve prigode Belupa u 13. minuti. Nakon kornera i glavometa u kaznenom prostoru Puljana, Matko Zirdum ramenom dovodi domaćina u vodstvo.

Ako su koliko toliko do tada na nešto Puljani i ličili, od vodstva domaćina nadalje, nismo ih ni vidjeli na terenu. Deset minuta nakon vodstva stiglo je i rješenje. Devedeset deveti pogodak Ivana Krstanovića, za kojeg ne znam kada nije zabio pulskom sastavu, riješio je utakmicu. Nakon, za Puljane, ubitačnog prodora s desne strane, Jefrren je samo lijepo pospremio loptu u mrežu Duke, za laganih 3:0.

Ne znam u kakvom ste Vi stanju, ali osobno, zaista ne vidim niti jedan jedini razlog da već sada, nakon pola sata, Mateo Lisica ne uđe u igru. Za ovih jedanaest trećeligaških igrača koji su izišli na teren u dresu Istre, mali Mateo je pravi nogometni umjetnik. Probali su i Puljani, prvi puta u 40. minuti, no udarac Delića otišao je 20-ak metara iznad grede Ježine.

Prošle je godine, čini mi se, u Cvitanovićevo vrijeme, Istra 1961 „prebijena“ od Rijeke na Drosini sa 0:7. Ova je Istra 1961, ova je momčad, ipak nešto najlošije čemu je nogometna Pula svjedok, nešto što zaista nakon prikazanog u prvom dijelu, a prikazano je ništa, ne zaslužuje osiguranje ostanka kroz kvalifikacije.

Uđoše u nastavku Lončar i Bušnja. Mogao sam i ja, isto bi im bilo. A Lisica, Ivane? Pa nagradi dijete s jednim poluvremenom, za rad, za pristup, za bilo što. Nagradi ga jer je jedini koji će u klubu i ostati nakon što ovi “lezilebovići” napuste klub, grad i županiju.

Pedeset sedma donijela je Perić-Komšića umjesto Guzine, ali na terenu se ne dešava ništa vrijedno spomena. Kao da sam ih prozvao, pa je Duka obranio zicer, Bačelić-Grgiću. Ako je nešto vrijedilo u istarskom izdanju u Koprivnici su Demoni.

I da, konačno u 74. ulazak Matea Lisice. Sve ostalo pulsko u ovoj je utakmici “pih”! No, dobro, kraj je blizu. Kraj još jedne godine sprdačine i ponižavanja Istre i kraj ponižavanja razuma prosječnog istarskog nogometnog kibica.